Áno, celkom vážne sa uvažuje o vytvorení ďalšej podoby siete a pripojenia on- line. V blízkej budúcnosti by sieť wi- fi malo nahradiť bezdrôtové pripojenie, fungujúce pomocu infračervéno svetla. Tento nápad sa zrodil hlavne kvôli tomu, že sieť wi- fi v budovách spotrebuváva čoraz viac dát, čo speje k pohlteniu tejto wi- fi siete.
Pripojenie nám teda budú poskytovať vysielače, ktoré sa v budovách jednoducho nainštalujú a tieto vysielače budú schopné zachytiť infračervené žiarenie a pomocu takzvaného vlákna ho zmenia na bezdrôtovú sieť, ktorú budeme môcť využívať na pripojenie k netu.
• Vysielač zachycuje bezpečné dĺžky infračerveného žiarenia, čiže sa nemusíme báť vedľajších, negatívnych následkov na našom zdraví.
• Vysielač rozozná každé jedno pripojenie, čiže ak sa v budove pripojí napríklad 100 ľudí k sieti, na každé pripojenie sa vysielač zameria extra a rozpozná ho.
• Systém bude schopný využiť infračervené žiarenie, ktoré má asi 100 krát vyššiu frekvenciu, akú mala sieť wi-fi.
• Ak stojíte, teraz si radšej sadnite. Vedci testovali toto nové pripojenie a namerali rýchlosť 42 GB za sekudu, vo vzdialenosti 2, 5 metra. Tak tomu hovorím rýchlosť! Pokiaľ je to pravda, čo si myslím, že je, tak sa určite máme na čo tešiť. Našu spoločnosť to opäť posunie o kus vpred. Zoberme si, že teraz sme zvyknutí na rýchlosť siete 250 MB za sekundu, možno 300 MB za sekundu. To je neporovnateľný rozdiel.
• S daným projektom to vedci myslia vážne, no ešte stále sa zdokonaľuje. K verejnosti sa táto novinka dostane minimálne za 5 rokov. Prvé zariadenia kompatibilné s týmto pripojením budú monitory, notebooky a tablety.
Ja osobne sa na túto novinku veľmi teším. Na rýchlosť 42 GB za sekundu nie sme ešte ani zďaleka pripravení. Našu a budúcu generácu to zasa posunie o veľkú krok vpred. Práca, zábava, bude opäť komfortnejšia a zábavnejšia, takisto ako hľadanie informácií a komunikácia s ľuďmi.