História klimatizácie interiérov má svoje korene už u starých Rimanov, keď sa počas horúcich dní snažili svoje domy ochladiť. Tu je pár slov aj o tom, kto ju vlastne vynašiel a aký bol jej vývoj.
1.Klimatizácia v starom Ríme
Ako sme už spomínali, klimatizácia sa využívala už v starom Ríme, vtedy si niečo také mohli dovoliť len bohatí obyvatelia. Podstata bola v tom, že si okolo múrov svojich príbytkov nechali postaviť akvadukt, čím si v horúcich dňoch domy aktívne chladili.
2.Pozor na smäd
V klimatizovaných priestoroch je chladnejšie ako na voľnom priestranstve, preto sa menej potíme a aj smäd nás trápi podstatne menej, čo je dosť nebezpečné, ľahko totiž môže dôjsť k dehydratácii organizmu. Treba si preto aj tu ustrážiť svoj pitný režim a dodávať telu dostatok tekutín. Najväčší pozor by sme si mali dávať hlavne v letnom období, keď vonkajšie teploty dosahujú tropické hodnoty.
3.New York bol prvý
Ako prvá si klimatizačnú jednotku objednala tlačiareň Sackett-Wilhelm z New Yorku. Pracovníkom tlačiarne vtedy robili vrásky na čele problémy so schnutím farieb kvôli vysokej vlhkosti a s tým bola spojená aj krčivosť papiera. Inžinier Willis Carrier tu 17. júla 1902 nainštaloval prvé chladiace zariadenie, bol to sám jej vynálezca. Klimatizácia fungovala na princípe, že okolo rúrok, ktoré boli naplnené vodou, bol poháňaný vzduch.
4.Československo a chladenie
V Československu bola prvá klimatizačná jednotka nainštalovaná v 30. rokoch 20. storočia a vyvolenými boli budovy Penzijného ústavu a Elektrických podnikov. Samotná inštalácia trvala asi 3 roky.
5.Klimatizácia už takmer všade
Výpočtové strediská, chirurgické sály, kiná, divadlá,nákupné strediská a mnohé iné budovy sa dnes už bez klimatizačných jednotiek nezaobídu. Klimatizované priestory sú už takmer v každej oblasti života.
6.Spustenie cez telefón
Wi-Fi pripojenie je výbornou pomôckou, ktorá vám dokáže zapnúť chladenie interiéru už cestou domov, stačí len, ak si stiahnete aplikáciu od výrobcu. Nastaviť sa dá aj viac jednotiek naraz.
7.Rôzne druhy
Klimatizácia sa delí na vodnú, kombinovanú a vzduchovú, a to podľa technického riešenia. Existuje však aj veľa rôznych podtypov, s ktorými vám pri výbere pomôže skúsený odborný predajca.