Spoločnosť Bisnode, slovenská poradenská spoločnosť s pobočkami v Bratislave a Trenčíne, vykonala analýzu stability a rozdelenia rizík na viac ako 201 000 firiem v krajine podľa regiónov a zaznamenala, že v roku 2017 bolo založených 20 025 podnikov a v tom istom období zaniklo 6 728, čo predstavuje pokles počtu za predchádzajúce dva roky.
Najviac s. r. o. spoločností
Z nových podnikov bolo 206 akciových spoločností, pričom zostávajúcich 19.819 bolo založených ako spoločnosti s ručením obmedzeným. Spoločne pôsobila pätina nových podnikov v sektore stavebníctva, veľkoobchodu, maloobchodu, automobilového priemyslu a dopravy. Hlavné mesto Bratislava zaznamenalo najvyšší počet firiem, za ktorými nasledoval Nitriansky a Košický kraj, pričom najmenej ich bolo registrovaných v Trenčíne.
Počet zánikov firiem klesá
Hlavné mesto Slovenska a jeho okolie zaznamenalo 6 275 nových spoločností, zatiaľ čo ostatné regióny boli všetky zaregistrované pod hranicou 2000. V hlavnom meste však došlo aj k najväčšiemu počtu zánikov spoločností, pričom od januára minulého roka zaniklo 1 985 bratislavských spoločností. Tento údaj predstavuje takmer tretinu celkového počtu zaniknutých podnikov v celej krajine za rok 2017.
Analytička spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová vysvetlila, že Bratislava bola považovaná za najrizikovejšiu, keďže mala najvyššiu koncentráciu podnikov v rámci Slovenska. Po Bratislave nasledovali Košice, kde bolo uzatvorených 582 firiem a trojicu uzatvára Žilina s počtom 239 firiem.
Celkovo však počet celkových ročných zánikov klesá. Zatiaľ čo v roku 2014 prestalo fungovať 6 959 spoločností, tento počet sa výrazne zvýšil v nasledujúcich dvoch rokoch, keď sa v roku 2015 uzavrelo 8 670 podnikov a ďalších 8 599 dokončí v roku 2016. Najnovšie výrazné zníženie počtu údajov ukazuje, že spoločnosti na Slovensku sú na tom v priemere lepšie ako v minulých obdobiach.