Nohavice, ktoré obleteli celý svet sú medzi nami už desiatky rokov. Stále sú moderné, štýlové a elegantné. Pôvodne boli navrhnuté ako pracovné oblečenie, dnes je z nich neformálne oblečenie, ktoré nesmie chýbať v žiadnom šatníku.
7 (možno) prekvapivých faktov o džínsoch.
1. Džínsy sa považujú za americký vynález – ich pôvod ale siaha do Európy. V Taliansku, v Janove uzrela svetlo sveta prvá bavlnená látka zafarbená na modro. Prvými nositeľmi nohavíc z tejto látky boli taliansky námorníci. Neskôr sa vďaka námorníkom dostali tieto nohavice do celej Európy. Francúzsky tkáči, v meste Nimes, sa snažili túto látku vyrobiť tiež, ale pridaním keprového materiálu vznikol nový druh látky, ktorého prvotný názov bol „Serge de Nimes“ (z Nimes). Tento názov sa v neskoršej dobe skrátil na dnes dobre známu látku „denim“.
2. Levi Strauss je najstaršou značkou džínsov. Jacob Davis, krajčír z Rena (USA) sa spojil s Levi Straussom a spolu v roku 1873 na svoje džínsy získali patent. Ich zámerom bolo vytvoriť nohavice, ktoré by sa miestnym baníkom netrhali. V dnešnej dobe je značka Levi Strauss najznámejšou džínsovou značkou na svete.
3. V polovičke 20-teho storočia sa tieto nohavice dostali do nemilosti. Modré džínsy boli zakázaným oblečením v niektorých miestach. Nepustili Vás do škôl, divadiel a reštaurácií ak ste mali na sebe džínsy, ktoré v tej dobe brala spoločnosť ako symbol vzbury, či povstania mládeže.
4. Pomenovanie nohavíc – džínsy- pochádza ešte z Janova. Je to francúzsky názov pre farbivo, ktorým sa v Taliansku bavlnená látka farbila – janovská modrá – Genés ( džéns – džínsy).
5. Na výrobu jedných džínsov potrebujete dve kilá bavlny.
6. Vďaka stále rastúcej celosvetovej obľube džínsov sa ročná spotreba džínsoviny odhaduje na viac ako dva milióny kilometrov.
7. Všimli ste si malý červený štítok na džínsoch značky Levi Strauss? Je považovaný za najstaršiu obchodnú značku, ktorá bola k hromadne vyrábanému oblečeniu trvalo pripevnená.
Isto si veľa z Vás láme hlavu s malým vreckom, ktoré majú každé džínsy vpredu. V minulosti si baníci nemali kde odkladať vreckové hodinky tak aby ich nestratili, alebo nerozbili. Levi Strauss vyriešil ich problém týmto malým vreckom. Aj keď sa dnes nosia náramkové hodinky, toto vrecko na nohaviciach zostalo, ako pamiatka na začiatky tohto najobľúbenejšieho kusu odevu.