Posledných pár rokov sú komodity stredobodom pozornosti.
• Ale prečo práve tomuto typu businessu?
Komodity sú suroviny, ktoré sa dajú vymeniť za iné suroviny toho istého druhu. Vec, ktorá nás však musí zaujímať, je cena, ktorá sa neustále mení z dôvodu pohľadávok a ponuky.
• Momentálne je vo svete cca 20 komoditných búrz. Najznámejšia burza je v Chicagu a Londýne. Dá sa tu obchodovať v podstate s každou komoditou.
Napríklad s kovmi– zlato, platina, titán.
S ropou.
A hospodárskymi komoditami– sója, pšenica, kakao, káva, cukor,…
No neobchoduje sa s nimi priamo, fyzicky. Veď si predstavme ten chaos pri obchodovaní s miliónmi ton tovaru denne! Miesto toho si medzi sebou kupujúci s predávajúcimi vyjednávajú a uzatvárajú kontrakty o dohodnutej kúpe určitého množstva daného tovaru v určitú deň a za dohodnutú cenu. Pri dohode nechá kupujúci 5% zálohu.
Na týchto špeciálnych burzách nájdeme kupujúcich, ktoré poväčšinou záväzne hľadajú len investíciu v podobe komodít. Napríklad takého výrobcu káblom. Ten predsa potrebuje veľké množstvo medi. Ale iste tu nájdeme aj opačné prípady, kedy sa nestretneme so solídnym záujmom, ale so špekuláciami. Títo „špekulanti“ si od predávajúcich sľubujú, že znížia cenu komodít na takpovediac až smiešnu, pričom ju chcú „špekulanti“ odkúpiť a predávať za drahšie. V podstate nemajú záujem napríklad o manipuláciu s meďou, iba ju chcú lacno odkúpiť a za drahšie predať. Potom tu máme ďalších, relatívne solídnych záujemcov, no svoj záujem majú hlavne o kontakty na týchto bohatých investorov. Jednoducho povedané- hľadajú dobré kontakty do budúcna, ktoré by mohli využiť.
Základom obchodovania s komoditami je, ako pri každom obchodovaní, dokonca celej ekonomiky, rovnováha medzi ponukou a pohľadávkou. Nadbytok ponuka tlačí ceny smerom nadol. Naopak, ak sa jedná o vzácne, raritné a ťažko zohnateľné, posledné kusy, cena je, viete si predstaviť, obrovská. V podstate sa touto obrovskou cenou len napraví rovnováha.